Haber

AB büyüyen kurt sürülerine karşı eylem çağrısında bulundu

Avrupa Birliği (AB), Avrupa’da sayıları giderek artan kurtların çiftçilere ve insanlara zarar verebileceği gerekçesiyle yerel ve ulusal yönetimlere “harekete geçme” çağrısında bulundu.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Avrupa’da uzun yıllardır görülmeyen kurt sürülerinin giderek artan sayılarda ortaya çıkmaya başladığı belirtildi.

Açıklamada, çiftliklerde büyükbaş hayvanlara yönelik kurt saldırılarına karşı herhangi bir tedbirin bulunmadığı hatırlatıldı.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, şu yorumu yaptı: “Avrupa’nın bazı bölgelerindeki kurt sürüsü yoğunluğu, hayvanlar ve muhtemelen insanlar için de gerçek bir tehlike haline gelmeye başlıyor. Yerel ve ulusal yetkilileri, gerektiğinde harekete geçmeye çağırıyorum. Mevcut AB yasaları zaten eyleme izin veriyor.” ifadesini kullandı.

AB Kurulu ayrıca kurtların Avrupa’da yeniden ortaya çıkması nedeniyle ortaya çıkan sorunlara ilişkin çalışmalar kapsamında yerel yönetimleri, bilim adamlarını ve ilgili tarafları kurt popülasyonu ve etkilerine ilişkin verileri göndermeye davet etti.

Toplanan bilgilerin, kurtların korunmasına ilişkin maddelerin “daha esnek” hale getirilmesine yönelik önerilerde “gerektiğinde” kullanılabileceği kaydedildi.

derinkuyu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu