Haber

CANLI | Gazze’de esir takası çıkmaza girdi: Hamas ateşkes istiyor, İsrail erteliyor

Filistin Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana İsrail ablukası altında bulunan Gazze’deki hastanelere yardım ulaştırılmaması halinde bölgede faaliyet gösteren tüm hastanelerin kapatılacağını duyurdu. 48 saat içindeKapatılacağı belirtilirken İsrail’in bölgeyi akaryakıttan mahrum bıraktığı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Thomas WhiteX, sosyal medya platformundaki paylaşımında şunları söyledi: ” Gazze’ye akaryakıtın girmesine izin verilmediğinden insani yardım operasyonları 48 saat içinde durdurulacak. Gazze’ye 7 Ekim’den bu yana yakıt sağlanmıyor . Her ikisi de hayat kurtaracak: Hastaneler için yakıt mı yoksa saf su mu kullanılacağı zor bir karardır. Ne yazık ki bu varsayımsal bir soru değil“dedi.

Filistin Kızılayı, Gazze Şeridi’ndeki El-Amal Hastanesi’ndeki tek elektrik jeneratörünün çalışmayı durdurduğunu duyururken, Gazze’de İsrail güçleri tarafından kuşatılan Şifa Hastanesi’nden çıkmayı başaran Filistinli, şunları söyledi: Şifa içinde yaşamak ölmekten daha zordur‘ belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerin Uyumlaştırılması Ofisi’nin (OCHA) İşgal Altındaki Filistin Toprakları İnsani İşler Koordinatörü Andrea de Domenico şunları söyledi: ” Hastaları Gazze’nin herhangi bir yerine güvenli bir şekilde nakletmenin bir yolu yok.“k” dedi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 39’uncu gününde de yoğunlaşarak devam ediyor

Filistin resmi ajansı WAFA‘da yer alan habere göre İsrail ordusu gece boyunca Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi.

İsrail savaş uçaklarının Han Yunus’un doğusunda El Ağa ve Ebu Jamize ailelerine ait meskenlere düzenlediği saldırıda çoğu çocuk 10 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda yaralananların da olduğu belirtildi.

Mescid-i AksaKanalın Telegram hesabından yapılan açıklamaya göre İsrail savaş uçaklarının Cibaliya Mülteci Kampı’na saldırdığı ve çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalarda son durum:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu