Haber

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘yasadışı göç anlaşmasına’ tepki: Türkiye’yi kim yönetiyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere’nin açıkladığı ve Ankara ile Londra’nın ortasında imzalanan ‘kaçak göçmen’ anlaşmasına tepki göstererek, “Ne kadar süslü sözler paketlenirse paketlensin, bu birilerinin iç sistemimize müdahalesidir. “

İngiltere, yasadışı göçü yavaşlatmak için Türkiye ile yeni bir anlaşma imzalandığını duyurdu. İngiltere İçişleri Bakanı Braverman, kolluk kuvvetlerinin ortak çalışma yürüteceğini açıkladı.

Konuyla ilgili Twitter üzerinden değerlendirme yapan Kılıçdaroğlu, anlaşmanın AB ile imzalanan ‘geri kabul’ anlaşmasına benzediğine dikkat çekti.

‘NE KADAR SÜSLÜ KONUŞMALARLA DOLU…’

Kılıçdaroğlu şu açıklamayı yaptı:

“İngiltere, Türkiye ile ‘insan kaçakçılığı yapan şebekelerin önlenmesi ve çökertilmesi’ odaklı bir anlaşma yapıldığını duyurdu. Anlaşma ile Türkiye’de polis teşkilatı bünyesinde İngiltere’nin desteklediği bir birim oluşturularak, ‘yasadışı göçle mücadele’ ve bu birimin adının ‘mükemmeliyet merkezi’ olduğu da söyleniyor.

İngiltere’nin Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Robert Jenrick, geçtiğimiz ay Türkiye’ye yaptığı ziyarette Kapıkule’de incelemelerde bulundu. Jenrick, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye-İngiltere ortaklığının mali destek içerdiğini de söyledi ancak herhangi bir miktar vermedi.

Saraya ve bağlılarına şunu söylemek isterim: ‘Bu iş, her ne sebeple olursa olsun yapamadığınız, yapamadığınız veya başarısız olduğunuz bir meseleye Türkiye’ye müdahale etmek demektir. Ne kadar süslü sözlerle dolu olursa olsun, iç sistemimize birilerinin müdahalesidir.’

Hem anlaşmanın hem de bizde kurulacak Mükemmeliyet Merkezi’nin Türkiye Cumhuriyeti tarafından değil İngiltere tarafından duyurulması son derece vahim ve zahmetlidir.

Bunu takiben Türkiye-İngiltere ortasında AB ile benzer bir geri kabul anlaşması yapılacağı İngiliz basınında da yazılıyor.

Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Londra Büyükelçiliği ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitelerinde bu konuyla ilgili bir açıklama yok… Yapılanları öğreniyoruz. yabancılardan yapılmıştır.

Soru: Türkiye’yi kim yönetiyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu