Haber

MENA Bölgesinde 3.789 Düzensiz Göçmen Göç Yollarında Hayatını Kaybediyor

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM), geçen yıl Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki göç yollarında 3.789 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiğini bildirdi.

IOM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, IOM’nin Kayıp Göçmenler Projesi kapsamında gerçekleştirdiği çalışma sonucunda, geçen yıl MENA bölgesinde 3.789 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği belirlendi.

Bu sayı, 2017 yılında bölgede 4.255 ölümden sonra kaydedilen en yüksek ölüm sayısı oldu.

Geçen yıl bölgede ölü sayısı bir önceki yıla göre yüzde 11 arttı.

Kayıp Göçmenler Projesi tarafından dünya çapında kaydedilen 6.877 ölümün yarısından fazlası MENA bölgesinde meydana geldi.

Orta Doğu’da karayollarında 825 göçmen ölümü olurken, Kuzey Afrika’daki yollarda ve özellikle tehlikeli Sahra Çölü geçişi sırasında 203 ölüm kaydedildi.

Kuzey Afrika’da yollarda en fazla can kaybının yaşandığı ülke 117 kişi ile Libya olurken, onu 54 kişi ile Cezayir ve 13 kişi ile Fas izledi.

Geçen yıl bölgede kara yollarında en fazla ölüm Yemen’de meydana gelirken, Afrika Boynuzu-Yemen geçişinde 867 ölüm kaydedildi.

Resmi verilerin azlığına ek olarak, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluşlar için karayollarına erişimin sınırlı olduğu MENA bölgesi ve çevresindeki göç yollarında daha fazla ölümün meydana geldiği tahmin ediliyor.

IOM MENA Bölge Direktörü Othman Belbeisi, “ODKA ve çevresindeki ürkütücü ölü sayısı, düzensiz göçmenlerin güvenliğini ve korunmasını sağlamak için acilen uyumlu çabalar gerektiriyor” dedi. terimini kullandı.

Belbeisi, IOM’nin bu konuda bölgesel ve uluslararası işbirliğine davet ettiğini kaydetti.

payashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu