Ekonomi

Avrupa’da yapay zeka düzenleme anlaşması

Yapay zekanın kullanımı yaygınlaşırken bu analize yönelik düzenleme çalışmaları da hızlandı.

Reuters tarafından görülen ve Avrupa düzeyinde müzakereleri hızlandırması beklenen ortak bir belgeye göre, Almanya, Fransa ve İtalya yapay zekanın gelecekte nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda bir anlaşmaya vardı.

Üç hükümet, Avrupa Birliği’ndeki hem büyük hem de küçük yapay zeka sağlayıcıları için bağlayıcı gönüllü taahhütlerden yanadır.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi de Birliğin bu yeni alanda kendisini nasıl konumlandırması gerektiğini tartışıyor.

Haziran ayında Meclis, güvenlik risklerini önlemek ve yapay zeka uygulamalarının ayrımcı etkilerinden kaçınmak, ancak bu yeni teknolojinin Avrupa’daki yenilikçi gücünü yavaşlatmamak amacıyla bir “Yapay Zeka Yasası” çıkardı.

Tartışmalar sırasında Avrupa Parlamentosu, davranış kurallarının başlangıçta yalnızca ABD’deki büyük yapay zeka sağlayıcıları için bağlayıcı olması gerektiğini önerdi.

Ancak üç AB hükümeti, daha küçük Avrupalı ​​sağlayıcılar için bu belirgin rekabet avantajına karşı uyarıda bulundu. Bunun, bu küçük sağlayıcıların güvenliğine olan güvenin azalmasına ve dolayısıyla daha az müşteriye yol açabileceğini söyledi.

Bu nedenle davranış kurallarının ve şeffaflığın herkes için bağlayıcı olması gerektiğini eklediler.

haberkarayazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu