İş

Dünya Bankası, Çin ekonomisinin 2023 büyüme tahminini düşürdü

Dünya Bankası, Çin ekonomisi için 2023 yılı için büyüme beklentisini yüzde 4,5’ten yüzde 4,3’e indirdi.

Bankadan yapılan açıklamada, iç ve dış koşulların Çin’de ekonomik görünümün zayıflamasına neden olduğu belirtildi.

Çin’de ekonomik aktivitenin salgındaki iniş çıkışları takip etmeye devam ettiği belirtilirken, salgın ve büyüme hızındaki yavaşlamayı sistematik olmayan bir toparlanmanın izlediği kaydedildi.

Açıklamada, Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 2,7, gelecek yıl ise yüzde 4,3 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Dünya Bankası, Eylül ayında açıkladığı iddialarında Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8, gelecek yıl ise yüzde 4,5 büyüyeceğini öngörmüştü.

Çin’in ekonomik büyüme görünümünün, salgının bilinmeyen seyrinden kaynaklanan değerli risklere maruz kaldığı belirtilirken, emlak sektöründe devam eden gerginliğin daha geniş makroekonomik ve finansal yansımaları olabileceği ifade edildi.

Açıklamada, iklim değişikliğine bağlı risklerin de arttığına işaret edilerek, ülke dışındaki risklerin son derece belirsiz küresel ekonomik büyüme beklentileri, finansal koşulların beklenenden fazla sıkılaşması ve artan jeopolitik gerilimlerden kaynaklandığı belirtildi.

İstihdam sübvansiyonları ve kamu istihdam programlarının genç istihdamına kısa vadeli bir destek sağladığı da eklenen açıklamada, artan genç işsizlik oranlarının başka bir acil zorluğun ortaya çıktığını gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, gençlerin becerilerinin güçlendirilmesi, işgücü piyasası hareketliliğinin iyileştirilmesi, bilgi asimetrilerinin ele alınması ve işgücü piyasası istatistiklerinin güçlendirilmesi için kısa vadeli önlemlerin yapısal önlemlerle tamamlanabileceği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu